Most Expensive Grocery Stores (2022 Update)

Most Expensive Grocery Stores Organic Foods

In the past, grocery stores were quite typical and in affordable prices. It had fresh produce, boxed items, beverages, frozen foods, a deli, and a bakery.

According to USDA ERS, the average American household spends $5,728 on food each year. Larger families, people with dietary requirements, or those who shop at specialized grocery stores may pay more. Grocery shopping is pricey everywhere. This review will highlight the 15 most costly grocery stores, where you can squander money on food, and where you’re likely to get amazing offers!

Disclaimer:

This Most Expensive Grocery Stores review has been thoroughly researched with information and testimonials that are available online to anyone in the public. Any conclusions drawn by myself are opinions.

15:
H E B
H E B
:
Price: $19.42 Average Cost Per Grocery Bill

Own-brand prices, in-store tortillas, and curbside pickup became more essential. H-E-B shoppers know they shop at the one of the top supermarkets in the country. Mid-crisis of the store launch of a program offering prepared foods from prominent regional chefs like Chris Shepherd did most to lock down Texans’ undying loyalty.

14:
The Fresh Market
The Fresh Market
:
Price: $22 Average Cost Per Grocery Bill

Not just regional supermarkets impose high costs for groceries. The Fresh Market, a national chain, is one of the most expensive supermarkets. Saving Advice notes that The Fresh Market overcharges for products you may get cheaper elsewhere or at a farmers market.

13:
Harris Teeter
Harris Teeter
:
Price: $26.05 Average Cost Per Grocery Bill

Since 1939, Harris Teeter has grown to 261 outlets in seven states. The company’s high-quality items and great customer service make it popular among shoppers. They sell bakery, dairy, deli, frozen foods, grocery, meat, pharmacy, produce, seafood, and flowers.

12:
Fareway Stores
Fareway Stores
:
Price: $30 Average Cost Per Grocery Bill

Fareway is a “middle ground” between ALDI and a regular grocery store, with limited selection, tight cart control, short aisles, and smaller locations but various brand choices for many items. The store’s many consumers love their services.

11:
Aldi
Aldi
:
Price: $32 Average Cost Per Grocery Bill

This supermarket is popular since it sells name-brand products. Private branded products dominate its shelves. The stores have a limited assortment than traditional supermarkets. Many shoppers adore the costs.

10:
Acme Markets
Acme Markets
:
Price: $32 Average Cost Per Grocery Bill

This American supermarket chain was owned by Albertsons Companies. The store provides online grocery shopping, delivery, and in-store pickup. Acme was among the most expensive of Philadelphia grocery stores.

9:
Jewel-Osco
Jewel Osco
:
Price: $35 Average Cost Per Grocery Bill

Jewel-Osco is a Chicago-area supermarket business headquartered in Itasca, a western suburb. It operates 188 stores across Northern, Central, and Western Illinois, Eastern Iowa, and parts of Northwest Indiana.

8:
Market Basket
Market Basket
:
Price: $43.34 Average Cost Per Grocery Bill

Market Basket is a grocery chain in the northeast. Market Basket keeps stocking each store with the same products like organic foods and buying in bulk, according to the Boston Globe.

The chain beats Walmart by keeping its stores clean, well-stocked, and easy to traverse, according to PYMNTS.

7:
Giant Eagle
Giant Eagle
:
Price: $45 Average Cost Per Grocery Bill

Giant Eagle, headquartered in Pennsylvania’s O’Hara Township, has over 450 locations across Pennsylvania, West Virginia, Ohio, Indiana, and Maryland. Giant Eagle has fresh bread items, dairy, frozen meals, booze, lottery tickets, and an on-site fuel station. The store offers Western Union gift cards and a pharmacy.

6:
Wegmans
Wegmans
:
Price: $49.48 Average Cost Per Grocery Bill

Wegmans has a value-minded house brand, a dizzying selection of baked goods, prepared dishes, and outrageously outstanding subs. This Western New York institution has opened in suburban Boston and North Carolina.e

5:
Trader Joe’s
Trader Joes
:
Price: $50 Average Cost Per Grocery Bill

 Business Insider says that Trader Joe’s sells private-label products instead of national brands. So, it buys directly from vendors and delivers unique products. As of Today notes, people are ready to wait in long checkout lines for Trader Joe’s products.

4:
Shaw's
Shaws
:
Price: $51.89 Average Cost Per Grocery Bill

Shaw’s Supermarkets, Inc. is a subsidiary of U.K. supermarket giant J Sainsbury PLC. Shaw has over 185 locations throughout Connecticut, Massachusetts, Maine, New Hampshire, Rhode Island, and Vermont.

3:
Woodman’s Markets
Woodmans Market
:
Price: $85 Average Cost Per Grocery Bill

Grocery.com says this chain has adopted the warehouse model, with 200,000-250,000 square feet of outlets. Normal grocery stores are 50,000-75,000 square feet. By buying in quantity, it can stock its enormous stores with groceries, which is good for bargain hunters.

2:
Whole Foods Market
Whole Foods Market
:
Price: $107.87 Average Cost Per Grocery Bill

Everyone’s heard someone gripe about Whole Foods. According to Consumer Reports, this supermarket chain is among the nation’s most expensive. Whole Foods has defended its high prices by citing its high-end items.

1:
Randalls
Randalls
:
Price: $112 Average Cost Per Grocery Bill

Robert Randall Onstead created this grocery store in 1966 with R.C. Barclay and Norman N. Frewin. In its inaugural year, Houston-based Randalls Food Markets had 13 outlets. Randalls’ average grocery expenditure is $112, making it the most expensive grocery store in the US.

How To Live Your Very Own “Expensive” Lifestyle In 2022!

If you’re still wondering how anyone can afford these things, here’s a little secret:

You can finance ANYTHING!

Which means most folks aren’t actually paying cash for their expensive Randalls grocery.

They’re financing their purchase over a number of years, and paying a much smaller monthly payment.

Even better, in a lot of cases, these people can actually write off this monthly payment as a business expense! Can you imagine that? Having the best of everything, living your ideal lifestyle, and getting to do it virtually for free?

Well, now you can!

With Digital Real Estate, you can generate enough monthly passive income to make the monthly payments on your new Randalls grocery, have enough time to actually enjoy it, and maybe even write it off completely! Even if you’ve never made a single dollar online, Digital Real Estate may just be for you.

Why?

1) It’s Flexible: got an hour a day? You can do this. Ready to drop everything else and dive in full time? You can do this. Yes, the more time you put in, the faster you see results. But even with a little time each day, you can move the needle in a Digital Real Estate business.

And because this system is so flexible, you don’t have to constantly be working to make more money. It’s called PASSIVE INCOME because if you stop working, the money doesn’t.

Imagine taking 3 months off to just tour around Europe, rent a cabin in the woods to write a book, hike the Appalachian Trail, or live on the beach and surf all day. This is only possible if you have an income stream that’s not tied to your time.

Jump All In

2) You Own & Control EVERYTHING: Now, when you walk into a room looking and feeling like a boss, your bank account and lifestyle will agree. With Digital Real Estate, you own the assets, which means you have all the power and all the control.

Feeling Blessed

3) Little To No Startup Costs: It’s possible to get into Digital Real Estate with zero dollars upfront. Because, using the strategies outlined in this program, you can get a client to pay you BEFORE spending a penny out of your own pocket…even before you do any work.

Even without getting paid in advance, you can have your first Digital Rental Property up, running, and generating profits for less than $100.

Lance Lead Gen

4) Easy To Duplicate: Ok, here’s the best part: once you have your first Digital Rental Property up and running, you can literally DOUBLE your income with a few clicks, a couple keystrokes, and a single phone call (and you don’t actually need the phone call).

Remember: each Digital Rental Property is worth $500 to $2,000 a month in semi-passive income (over 95% profit). Every time you decide to create another one and increase your income, it gets easier. Because you have more knowledge, more experience, more results, and more momentum.

ANNA DONE DEAL

5) Make Money Helping Real People: With Digital Real Estate, you’re actually helping people by solving your clients’ biggest problem: Small, local businesses need more customers, and with Digital Real Estate, you are unleashing a flood of happy, paying customers for these businesses. You make money by helping them make money.

Not a big, faceless corporation either…a small business owner who’s using that money to put food on the table for their family, start a college fund for their kids, or take care of a sick parent.

Once you see how Digital Real Estate makes a real impact in the lives of real people, you’ll sleep like a baby with a big smile on your face.

Boss of My Own Future

Now, the choice is yours. You could continue looking at articles for the most expensive grocery store, or you can start taking steps so one day YOU can actually afford them!

At the same time, you’ll join a community of over 2,000 successful students that are living life on their own terms thanks to Digital Real Estate.

A consistent, reliable, semi-passive stream of income that doesn’t depend on you or your time to keep producing profits. All while genuinely helping real people who are grateful and happy to pay for it.

If this sounds more like what you want out of life (or if you just want some nice side income), click here to learn more about Digital Real Estate.

These 15 most costly grocery stores provide high-quality products, exceptional customer service, and a one-of-a-kind shopping experience. This quality, however, comes at a cost, and their products are substantially more expensive than those found at other retailers!

Here’s a quick review of the 15 most expensive grocery stores:

  1. Randalls- $112 Average Cost Per Grocery Bill
  2. Whole Foods Market- $107.87 Average Cost Per Grocery Bill
  3. Woodman’s Markets- $85 Average Cost Per Grocery Bill
  4. Shaw’s- $51.89 Average Cost Per Grocery Bill
  5. Trader Joe’s- $50 Average Cost Per Grocery Bill
  6. Wegmans- $49.48 Average Cost Per Grocery Bill
  7. Giant Eagle- $45 Average Cost Per Grocery Bill
  8. Market Basket- $43.34 Average Cost Per Grocery Bill
  9. Jewel-Osco- $35 Average Cost Per Grocery Bill
  10. Acme Markets- $32 Average Cost Per Grocery Bill
  11. Aldi- $32 Average Cost Per Grocery Bill
  12. Fareway Stores- $30 Average Cost Per Grocery Bill
  13. Harris Teeter- $26.05 Average Cost Per Grocery Bill
  14. The Fresh Market- $22 Average Cost Per Grocery Bill
  15. H-E-B- $19.42 Average Cost Per Grocery Bill
Scam Risk
Logo